Comenzi telefonice L-V 8:00-20:00 | 0233 210 421 / 0728 873 713

Daleron Cold 3

SanaFarm.ro va recomanda produsul Daleron Cold 3

Disponibilitate: In stoc

14,00 lei
  • * Preturile contin TVA
  • Livrare comanda prin Curierat Rapid sau Posta Romana de la 15 lei, TVA inclus.
  • Pentru comenzi mai mari de 250 lei* livrarea este gratuita!!!
  • *Subventionat fara kilometri suplimentari.
  • Peste 90% din comenzi sunt livrate in 24 de ore.
  • NOU: Nu se percepe taxa pentru kilogramele suplimentare.
Comanda telefonic:
0233 210 421

Vom trimite acest produs in maxim 24 ore. Citeste mai mult...

Puteti sa ne sunati pentru mai multe informatii despre acest produs.

Puteti returna acest produs in 14 zile si va vom trimte banii inapoi

Cumpara acest produs iar datele personale si confidentialitate iti sunt garantate!

Informatii produs

Detalii

Daleron Cold 3

SanaFarm.ro va recomanda produsul Daleron Cold 3

 


Compoziţie Daleron Cold 3
Un comprimat filmat conţine paracetamol 325 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg şi bromhidrat de dextrometorfan 15 mg şi excipienţi: nucleu - celuloză microcristalină, amidon pregelatinizat, amidon din porumb, talc, dioxid de siliciu coloidal anhidru, stearat de magneziu; film - Opadry 03F21305 Green - hipromeloză 2910, macrogol 6000, dioxid de titan (E 171), talc, colorant Quinoline Yellow lake (E104), colorant Indigo Carmine lake (E 132).

Ce medicament este acesta?
Daleron Cold3 conţine paracetamol (analgezic şi antipiretic), clorhidrat de pseudoefedrină (decongestionant oral) şi bromhidrat de dextrometorfan (antitusiv). Produsul ameliorează simptomele asociate răcelii şi gripei. Paracetamolul reduce febra şi ameliorează durerea. Acţionează prin inhibarea sintezei de prostaglandine în sistemul nervos central (SNC). Pseudoefedrina contractă venulele dilatate din mucoasa nazală şi faringiană, scăzånd fluxul sanguin şi tumefacţia, reducånd astfel secreţia şi congestia nazală.
Dextrometorfanul acţionează asupra centrului tusei prin creşterea pragului reflexului de tuse, ameliorånd tusea uscată asociată iritaţiei faringiene din răceală.

Pentru ce este utilizat acest medicament?
Daleron Cold3 este indicat pentru ameliorarea simptomelor din răceală şi gripă:
* dureri uşoare şi moderat severe (cefalee, dureri musculare şi articulare, dureri în gåt);
* febră;
* hipersecreţie şi congestie nazală;
* tuse uscată şi iritativă.

Cine nu trebuie să utilizeze medicamentul?
Nu trebuie să utilizaţi Daleron Cold3 dacă aveţi hipersensibilitate la paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină, bromhidrat de dextrometorfan şi la oricare dintre excipienţii produsului.
Nu utilizaţi acest medicament dacă aveţi insuficienţă hepatică sau renală severă, hipertensiune arterială severă sau boală coronariană severă (angină pectorală).
De asemenea, nu trebuie să utilizaţi Daleron Cold3 dacă aveţi deficienţă congenitală de glucozo-6-fosfat dehidrogenază.
Nu administraţi acest medicament dacă utilizaţi medicamente conţinånd inhibitori de monoaminooxidază.

La ce trebuie să fiţi atenţi în timp ce utilizaţi acest medicament?
Pacienţii cu insuficienţă renală sau hepatică uşoară pånă la moderată pot utiliza Daleron Cold3 numai sub supraveghere medicală.
Medicamentul nu este recomandat pacienţilor cu afecţiuni cardiace, hipertensiune arterială, afecţiuni tiroidiene, Diabet zaharat şi pacienţilor cu tulburări de micţiune datorate hiperplaziei de prostată, decåt la recomandarea medicului.
Medicamentul nu este recomandat copiilor cu vårsta sub 12 ani.
Daleron Cold3 nu trebuie administrat în asociere cu alte medicamente care conţin paracetamol.
Dozele recomandate nu trebuie depăşite.
În timpul tratamentului cu Daleron Cold3 nu trebuie să consumaţi alcool etilic.
Nu trebuie să utilizaţi acest medicament mai mult de 5 zile fără consult medical. Dacă simptomele nu se ameliorează sau se înrăutăţesc, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră.
Este necesară precauţie în cazul administrării medicamentului la pacienţii debilitaţi şi la alcoolici.

Sarcină şi alăptare
Riscul asociat administrării nu poate fi complet exclus. Prin urmare nu se recomandă utilizarea în timpul sarcinii şi alăptării, decåt dacă este absolut necesar, după evaluarea raportului beneficiu matern/risc potenţial fetal. Pseudoefedrina se excretă în lapte şi poate determina la sugari agitaţie şi insomnie.

Efecte asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje Daleron Cold3 poate influenţa reacţiile psihomotorii. Prin urmare se recomandă precauţie pacienţilor care conduc vehicule sau folosesc utilaje.

Ce alte medicamente interacţionează cu Daleron COLD3?
Vă rugăm să informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă utilizaţi orice alt medicament.
Nu trebuie să utilizaţi acest medicament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO), medicamente pentru tratarea depresiei şi a altor tulburări emoţionale sau mentale sau medicamente pentru tratamentul bolii Parkinson. Nu utilizaţi acest medicament timp de 2 săptămåni după întreruperea tratamentului cu IMAO. Dacă nu sunteţi siguri că medicamentele care le utilizaţi conţin IMAO, vă rugăm să întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul. Utilizarea concomitentă a acestor medicamente poate determina crize hipertensive, cefalee, hiperpirexie şi aritmii periculoase.
Întrebaţi medicul dumneavoastră dacă utilizaţi medicamente ce conţin metoclopramidă, domperidonă, colestiramină şi warfarină. Nu utilizaţi Daleron Cold3 concomitent cu barbiturice, antiepileptice, rifampicină, cloramfenicol, dihidroergotamină, metildopa, fluoxetină sau haloperidol.

Cum trebuie să utilizaţi medicamentul?
Adulţi şi copii cu vårsta peste 12 ani: doza recomandată este de 2 comprimate Daleron Cold3, nu mai mult de 4 ori pe zi. Intervalul dintre doze trebuie să fie de cel puţin 4 ore.

Dacă utilizaţi mai mult decåt doza recomandată?
Dacă aţi utilizat mai mult Daleron Cold3 decåt trebuia, vă rugăm spuneţi imediat mediculului dumneavoastră, chiar dacă vă simţiţi bine. O supradoză de paracetamol poate determina, în special la pacienţii cu insuficienţă hepatică sau renală greaţă, vărsături şi afectarea severă a ficatului.
O supradoză de pseudoefedrină poate determina agitaţie severă, creşterea tensiunii arteriale şi aritmii.
O supradoză de dextrometorfan poate determina greaţă, vărsături, ameţeli, somnolenţă, tulburări vizuale, letargie, necoordonare motorie şi dificultăţi de respiraţie.

Ce reacţii adverse pot să apară la administrarea medicamentului?
Cånd se administrează în dozele recomandate, reacţiile adverse ale medicamentului sunt rare şi uşoare. Ocazional, pot să apară greaţă, reacţii cutanate de hipersensibilizare (erupţii cutanate, urticarie, prurit), uscăciunea mucoasei bucale, agitaţie, somnolenţă, ameţeli şi dureri de cap; rarpoate să apară creşterea tensiunii arteriale.
Dacă observaţi orice reacţie adversă, vă rugăm întrerupeţi administrarea medicamentului şi spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Păstrare Daleron Cold 3
A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
A nu se lăsa la îndemåna copiilor.

Ambalaj Daleron Cold 3
Cutie cu un blister a 12 comprimate filmate.
Cutie cu 2 blistere a cåte 12 comprimate filmate.

Mai multe informatii

Mai multe informatii

Producator KRKA

Pareri

Spune parerea ta

Iti spui parerea despre: Daleron Cold 3

Cum evaluezi acest produs? *

  1 stea 2 stele 3 stele 4 stele 5 stele
Rating

Etichete produs

Etichete produs

Foloseste spatii intre etichete. Foloseste ghilimele simple (') pentru fraze.